Scratch

Programowanie » Scratch

Scratch to obiektowy język edukacyjny, zaprojektowany i rozwijany przez MIT Media Lab.

Język ten służy do nauki podstaw programowania dzieci i młodzieży. Umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci (tzw. duszków) przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.

Zajęcia z programowania Scratch podzielone są na 4 poziomy zaawansowania:

podstawowy Basic
średni Middle
wyższy Master
oraz Super Master

Po ukończeniu każdego poziomu nauki dzieci otrzymują dyplomy i nagrody.
Informacje ogólne w zakładce głównej "Programowanie".

 

"...Kodowanie nie jest tylko dla informatycznych geniuszy, jest dla każdego. Kodowanie w Scratch stymuluje umiejętność twórczego myślenia, uczy eksperymentowania z nowymi pomysłami, wyciągania wniosków, znajdowania i naprawiania błędów, dzielenia złożonych zagadnień na prostsze części, współpracy z innymi ludźmi, a co najważniejsze konsekwencji i wytrwałości. Te zdobyte umiejętności są istotne nie tylko w kodowaniu, ale też w innych dziedzinach. Uczysz się kodując i kodujesz, aby uczyć się..." - twierdzi twórca języka Scratch Mitch Resnick.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia na naszym facebook'u wystąpienia Mitcha Resnicka: "Nauczmy dzieciaki kodować", który opowiada o możliwościach Scratch'a: https://www.facebook.com/robotykaprogramowanie/

 

 

Facebook